Cheshire Athletic Event Calendar
Displaying:
All Sports and Events
Month:
April 2011
H/A:
Home and Away Games
Levels:
All Levels
Facility:
All Facilities
Bus:
Hide Bus Times
Practices:
Show Practices
Facilities:
Hide Facilities
Denotes Home Event
||
Denotes Away Event
[Change Criteria]
View All Sports and Events
Band
Baseball
Bowling
Boys Alpine Skiing
Boys Archery
Boys Badminton
Boys Basketball
Boys Boxing
Boys Club Lacrosse
Boys Crew
Boys Cricket
Boys Cross Country
Boys Curling
Boys Diving
Boys Equestrian
Boys Fencing
Boys Golf
Boys Ice Hockey
Boys Indoor Track
Boys Lacrosse
Boys Mixed Martial Arts
Boys Mountain Biking
Boys Outdoor Track
Boys Racquetball
Boys Rifle
Boys Rugby
Boys Sailing
Boys Snowboarding
Boys Soccer
Boys Spring Crew
Boys Squash
Boys Swimming and Diving
Boys Tennis
Boys Volleyball
Boys Water Polo
Boys Weightlifting
Chorus
Club Football
Co-ed Alpine Skiing
Co-ed Archery
Co-ed Badminton
Co-ed Boxing
Co-ed Crew
Co-ed Cricket
Co-ed Cross Country Skiing
Co-ed Curling
Co-ed Cycling
Co-ed Equestrian
Co-ed Fencing
Co-ed Flag Football
Co-ed Mixed Martial Arts
Co-ed Racquetball
Co-ed Rifle
Co-ed Sailing
Co-ed Snowboarding
Co-ed Spring Crew
Co-ed Squash
Co-ed Weightlifting
Color Guard
Competitive Cheerleading
Competitive Cheerleading
Drill Team
Drill Team
Drumline
Fall Dance Team
Fall Dance Team
Field Hockey
Football
Girls Alpine Skiing
Girls Archery
Girls Badminton
Girls Basketball
Girls Boxing
Girls Club Lacrosse
Girls Crew
Girls Cricket
Girls Cross Country
Girls Curling
Girls Diving
Girls Equestrian
Girls Fencing
Girls Golf
Girls Gymnastics
Girls Ice Hockey
Girls Indoor Track
Girls Lacrosse
Girls Mixed Martial Arts
Girls Mountain Biking
Girls Outdoor Track
Girls Racquetball
Girls Rifle
Girls Rugby
Girls Sailing
Girls Snowboarding
Girls Soccer
Girls Spring Crew
Girls Squash
Girls Swimming and Diving
Girls Tennis
Girls Volleyball
Girls Water Polo
Girls Weightlifting
Mountain Biking
Netball
Pom-Pom
Powderpuff Football
Ringette
Sideline Cheerleading
Sideline Cheerleading
Softball
Synchronized Swimming
Ultimate Frisbee
Ultimate Frisbee
Ultimate Frisbee
Unified Sports Basketball
Unified Sports Bowling
Unified Sports Soccer
Unified Sports Track
Unified Sports Volleyball
Winter Dance Team
Winter Dance Team
Wrestling
Wrestling
Miscellaneous Events
School Holidays and Closings
April
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2011
2010
2011
Home and Away Games
Home and Away Games
Home Games
Away Games
All Levels
All Levels
Varsity
JV
FR
All Facilities
Bartlem -field 2
Bartlem park
Blake ice rink
Cheshire Community pool
Cheshire High - West Gym
Cheshire High Baseball Field
Cheshire High East Gym
Cheshire High Field Hockey field
Cheshire High Main Game field
Cheshire High practice fields
Cheshire High School East Gym
Cheshire High School Field Hockey Field
Cheshire High School soccer field
Cheshire High School Tennis Courts
Cheshire High softball field
Cheshire park
CHS practice field
Country Club- Southington
Farms Country Club
Mount Southington Ski Area
New Haven Field House
North Branford bubble
Northford Ice rink
Quinnipiac university Field Hockey complex
Qunnipiac park
Southington Country club
Wesleyan University Ice Rink
Hide Bus Times
Show Bus Times
Show Bus Times and Companies
Hide Bus Times
Show Practices
Show Practices
Hide Practices
Hide Facilities
Show Facilities
Hide Facilities
||
||
||
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1
2
•
BASE [V] @ Southington (Scrim.) 10:00 a.m.
•
B LAX [V] @ Darien (Scrim.) 9:00 a.m.
•
B TEN [V] @ New Canaan (Scrim.) 9:00 a.m.
•
G LAX [V] @ Avon (Scrim.) 10:00 a.m.
3
4
•
SB [V] v. Guilford (Scrim.) 3:45 p.m.
•
SB [JV] v. Guilford -Cancelled
5
6
•
BASE [V] v. West Haven 4:00 p.m.
•
B TEN [V] v. Amity 3:45 p.m.
•
B VB [V] v. Danbury 6:00 p.m.
•
G LAX [V] v. Hamden 4:00 p.m.
•
B VB [JV] v. Danbury 5:00 p.m.
•
G LAX [JV] v. Hamden 5:30 p.m.
•
B LAX [V] @ Daniel Hand 7:00 p.m.
•
G OTCK [V] @ East Haven, Wilbur Cross 3:45 p.m.
•
SB [V] @ Mercy 3:45 p.m.
•
G TEN [V] @ Amity 3:45 p.m.
•
B LAX [JV] @ Daniel Hand 4:00 p.m.
•
SB [JV] @ Mercy 3:45 p.m.
7
•
G GLF [V] v. Canton 3:00 p.m.
•
MISC Dodd track practice 3:30 p.m.
•
B OTCK [V] @ Sheehan 3:45 p.m.
•
BASE [JV] @ West Haven 4:00 p.m.
8
•
G LAX [V] v. Branford 5:30 p.m.
•
SB [V] v. Daniel Hand 4:15 p.m.
•
G TEN [V] v. Daniel Hand 3:45 p.m.
•
G LAX [JV] v. Branford 4:00 p.m.
•
SB [JV] v. Daniel Hand 4:15 p.m.
•
BASE [V] @ Guilford 4:00 p.m.
•
B LAX [V] @ Guilford 7:00 p.m.
•
B TEN [V] @ Daniel Hand 3:45 p.m.
•
B VB [V] @ Conard 5:00 p.m.
•
G GLF [V] @ Haddam-Killingworth 3:00 p.m.
•
B LAX [JV] @ Guilford 5:00 p.m.
•
B VB [JV] @ Conard 4:00 p.m.
9
•
BASE [JV] v. Guilford 10:30 a.m.
•
MISC Veterans set-up 8:00 a.m.
10
•
MISC Welcome home parade 9:00 a.m.
11
•
BASE [V] v. Hamden 4:00 p.m.
•
B VB [V] v. Daniel Hand 6:30 p.m.
•
G GLF [V] v. Suffield, Sacred Heart Academy 3:00 p.m.
•
G TEN [V] v. Sheehan 3:45 p.m.
•
B VB [JV] v. Daniel Hand 5:30 p.m.
•
BASE [FR] v. Hamden 4:00 p.m.
•
B LAX [V] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
•
B TEN [V] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
•
SB [V] @ West Haven 4:00 p.m.
•
SB [JV] @ West Haven 4:00 p.m.
12
•
B GLF [V] @ Shelton 2:30 p.m.
•
G LAX [V] @ Daniel Hand 6:30 p.m.
•
G LAX [JV] @ Daniel Hand 5:00 p.m.
13
•
G GLF [V] @ Daniel Hand 3:00 p.m.
14
•
B OTCK [V] v. Shelton 3:45 p.m.
•
G GLF [V] v. Mercy 3:00 p.m.
•
G LAX [V] v. Fairfield Ludlowe 4:15 p.m.
•
BASE [JV] v. Jonathan Law 4:00 p.m.
•
G LAX [JV] v. Fairfield Ludlowe 5:30 p.m.
•
B LAX [FR] v. Southington 4:30 p.m.
•
G LAX [FR] v. Daniel Hand 5:30 p.m.
•
BASE [V] @ Jonathan Law 4:00 p.m.
•
B LAX [V] @ Southington 4:30 p.m.
•
G OTCK [V] @ Amity 3:45 p.m.
•
B LAX [JV] @ Southington 4:30 p.m.
•
BASE [FR] @ Jonathan Law 4:00 p.m.
15
•
BASE [V] v. Daniel Hand 4:00 p.m.
•
MISC Dodd track meet 3:30 p.m.
•
BASE [FR] v. Daniel Hand 4:00 p.m.
•
B LAX [FR] v. Guilford 4:30 p.m.
•
B OTCK [V] Record- Journal meet 3:30 p.m.
•
B VB [V] @ Amity 5:00 p.m.
•
SB [V] @ Branford 4:00 p.m.
•
B VB [JV] @ Amity 3:45 p.m.
•
SB [JV] @ Branford 4:00 p.m.
•
G LAX [FR] @ Guilford 4:15 p.m.
16
•
B LAX [V] v. Bay Shore (NY) 2:30 p.m.
•
SB [V] v. Jonathan Law 11:00 a.m.
•
MISC Cheshire Academy track meet 2:00 p.m.
•
G LAX [V] @ South Windsor 10:00 a.m.
•
BASE [JV] @ Daniel Hand 10:30 a.m.
•
G LAX [JV] @ South Windsor -Cancelled
17
18
•
B TEN [V] v. Lyman Hall 4:00 p.m.
•
BASE [V] @ Shelton 4:00 p.m.
•
B VB [V] @ Maloney 5:00 p.m.
•
G TEN [V] @ Hamden 3:30 p.m.p.m.
•
B VB [JV] @ Maloney 4:00 p.m.
•
BASE [FR] @ Shelton 3:45 p.m.
19
•
BASE [JV] v. Shelton 4:00 p.m.
•
G LAX [V] @ Southington 4:00 p.m.
•
G OTCK [V] @ North Haven, Hillhouse, Sacred Heart Academy 11:00 a.m.
•
G LAX [JV] @ Southington 5:30 p.m.
20
•
SB [V] v. Shelton 3:45 p.m.
•
G TEN [V] v. Mercy 3:45 p.m.
•
SB [JV] v. Shelton 3:45 p.m.
•
B OTCK [V] @ Branford, Notre Dame-West Haven, Jonathan Law 3:45 p.m.
21
•
BASE [V] v. Amity 4:00 p.m.
•
G LAX [V] v. Guilford 7:00 p.m.
•
SB [V] v. Amity 11:00 a.m.
•
G LAX [JV] v. Guilford 5:30 p.m.
•
SB [JV] v. Amity 11:00 a.m.
•
BASE [FR] v. Amity 3:45 p.m.
•
B LAX [V] @ Simsbury 2:00 p.m.
•
B OTCK [V] Irv Black Invite 3:30 p.m.
•
B TEN [V] @ Jonathan Law 4:00 p.m.
•
B VB [V] @ Shelton 7:00 p.m.
•
B LAX [JV] @ Simsbury -Cancelled
•
B VB [JV] @ Shelton 5:30 p.m.
22
•
G OTCK [V] Irv Black Invite 3:30 p.m.
23
•
B OTCK [V] Irv Balck Invite 10:00 a.m.
•
G OTCK [V] Irv black Invite 9:00 a.m.
24
25
•
BASE [V] v. Sheehan 4:00 p.m.
•
B LAX [V] v. Branford 7:00 p.m.
•
B LAX [JV] v. Branford 5:00 p.m.
•
BASE [FR] v. Sheehan 4:00 p.m.
•
B GLF [V] @ Sheehan 2:45 p.m.
•
B VB [V] @ Newington 6:00 p.m.
•
G LAX [V] @ Sacred Heart Academy 4:00 p.m.
•
SB [V] @ North Haven 3:45 p.m.
•
G TEN [V] @ Foran 3:45 p.m.
•
B VB [JV] @ Newington 5:00 p.m.
•
G LAX [JV] @ Sacred Heart Academy 5:30 p.m.
•
SB [JV] @ North Haven 3:45 p.m.
26
•
B GLF [V] v. Shelton 2:45 p.m.
•
G GLF [V] v. Avon 3:00 p.m.
•
G OTCK [V] v. Sheehan, Hamden 3:45 p.m.
•
B LAX [FR] v. Daniel Hand 4:30 p.m.
•
G LAX [FR] v. Amity 4:00 p.m.
•
BASE [V] @ East Haven 3:45 p.m.
•
B TEN [V] @ East Haven 3:45 p.m.
•
BASE [JV] @ Sheehan 3:45 p.m.
•
BASE [FR] @ East Haven -Cancelled
27
•
BASE [V] v. Lyman Hall 4:00 p.m.
•
B TEN [V] v. Shelton 3:45 p.m.
•
B VB [V] v. Lewis Mills 6:00 p.m.
•
MISC Dodd track meet 3:30 p.m.
•
B VB [JV] v. Lewis Mills 5:00 p.m.
•
BASE [FR] v. Lyman Hall 4:00 p.m.
•
G LAX [FR] v. Hamden 4:00 p.m.
•
B GLF [V] @ Guilford 3:00 p.m.
•
B OTCK [V] @ Lyman Hall, Daniel Hand 4:00 p.m.
•
G LAX [V] @ Hamden 5:00 p.m.
•
SB [V] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
•
G TEN [V] @ Sacred Heart Academy 3:45 p.m.
•
G LAX [JV] @ Hamden 6:30 p.m.
•
SB [JV] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
28
•
G OTCK [V] Girls Little C meet 3:30 p.m.
29
•
B LAX [V] v. Daniel Hand 7:00 p.m.
•
B TEN [V] v. Sheehan 3:45 p.m.
•
B VB [V] v. Maloney 6:00 p.m.
•
SB [V] v. Mercy 3:45 p.m.
•
B LAX [JV] v. Daniel Hand 5:00 p.m.
•
B VB [JV] v. Maloney 5:00 p.m.
•
SB [JV] v. Mercy 3:45 p.m.
•
B LAX [FR] v. Fairfield Prep 4:30 p.m.
•
BASE [V] @ West Haven 4:00 p.m.
•
B OTCK [V] Meeneghans 3:30 p.m.
30
•
G LAX [V] v. Daniel Hand 10:00 a.m.
•
BASE [JV] v. West Haven 10:30 a.m.
•
G LAX [JV] v. Daniel Hand 11:30 a.m.
•
G LAX [FR] v. Southington 11:30 a.m.