Daniel Hand Athletic Event Calendar
Displaying:
All Sports and Events
Month:
April 2014
H/A:
Home and Away Games
Levels:
All Levels
Facility:
All Facilities
Bus:
Hide Bus Times
Practices:
Show Practices
Facilities:
Hide Facilities
Denotes Home Event
||
Denotes Away Event
[Change Criteria]
View All Sports and Events
Band
Baseball
Bowling
Boys Alpine Skiing
Boys Archery
Boys Badminton
Boys Basketball
Boys Boxing
Boys Club Lacrosse
Boys Crew
Boys Cricket
Boys Cross Country
Boys Curling
Boys Diving
Boys Equestrian
Boys Fencing
Boys Golf
Boys Ice Hockey
Boys Indoor Track
Boys Lacrosse
Boys Mixed Martial Arts
Boys Mountain Biking
Boys Outdoor Track
Boys Racquetball
Boys Rifle
Boys Rugby
Boys Sailing
Boys Snowboarding
Boys Soccer
Boys Spring Crew
Boys Squash
Boys Swimming and Diving
Boys Tennis
Boys Volleyball
Boys Water Polo
Boys Weightlifting
Chorus
Club Football
Co-ed Alpine Skiing
Co-ed Archery
Co-ed Badminton
Co-ed Boxing
Co-ed Crew
Co-ed Cricket
Co-ed Cross Country Skiing
Co-ed Curling
Co-ed Cycling
Co-ed Equestrian
Co-ed Fencing
Co-ed Flag Football
Co-ed Mixed Martial Arts
Co-ed Racquetball
Co-ed Rifle
Co-ed Sailing
Co-ed Snowboarding
Co-ed Spring Crew
Co-ed Squash
Co-ed Weightlifting
Color Guard
Competitive Cheerleading
Competitive Cheerleading
Drill Team
Drill Team
Drumline
Fall Dance Team
Fall Dance Team
Field Hockey
Football
Girls Alpine Skiing
Girls Archery
Girls Badminton
Girls Basketball
Girls Boxing
Girls Club Lacrosse
Girls Crew
Girls Cricket
Girls Cross Country
Girls Curling
Girls Diving
Girls Equestrian
Girls Fencing
Girls Golf
Girls Gymnastics
Girls Ice Hockey
Girls Indoor Track
Girls Lacrosse
Girls Mixed Martial Arts
Girls Mountain Biking
Girls Outdoor Track
Girls Racquetball
Girls Rifle
Girls Rugby
Girls Sailing
Girls Snowboarding
Girls Soccer
Girls Spring Crew
Girls Squash
Girls Swimming and Diving
Girls Tennis
Girls Volleyball
Girls Water Polo
Girls Weightlifting
Mountain Biking
Netball
Pom-Pom
Powderpuff Football
Ringette
Sideline Cheerleading
Sideline Cheerleading
Softball
Synchronized Swimming
Ultimate Frisbee
Ultimate Frisbee
Ultimate Frisbee
Unified Sports Basketball
Unified Sports Bowling
Unified Sports Soccer
Unified Sports Track
Unified Sports Volleyball
Winter Dance Team
Winter Dance Team
Wrestling
Wrestling
Miscellaneous Events
School Holidays and Closings
April
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2014
2013
2014
Home and Away Games
Home and Away Games
Home Games
Away Games
All Levels
All Levels
Varsity
JV
FR
All Facilities
Academy School- Softball Field
Brown MS- Baseball Field
DHHS Gym
DHHS Track
DHHS Turf Field
Fenwick Golf Club
Green Hill Rd Softball Turf Field/ DHHS Campus
Green Hill Rd. Softball Field #2/DHHS Campus
Green Hill Softball Field #2
Hammonnassett State Park
Janssen Field/DHHS Campus
Madison Country Club
Madison Swim and Racquet Club
Northford Ice Pavilion
Polson Baseball Field/DHHS Campus
Polson Front Field/DHHS Campus
Polson Gym/DHHS Campus
Polson Gymnastics Gym/DHHS Campus
Polson Tennis Courts/DHHS Campus
Surf Club
Town Campus
Hide Bus Times
Show Bus Times
Show Bus Times and Companies
Hide Bus Times
Show Practices
Show Practices
Hide Practices
Hide Facilities
Show Facilities
Hide Facilities
Hide Cancelled Games
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1
•
B TEN [V] v. Hamden Hall (Scrim.) 3:30 p.m.
•
G TEN [V] @ Westbrook (Scrim.) 3:30 p.m.
2
•
SB [V] v. West Haven (Scrim.) 3:30 p.m.
3
•
MISC Spring Musical 5:00 p.m.
•
BASE [V] @ Hamden (Scrim.) 3:45 p.m.
•
G LAX [V] @ Newtown (Scrim.) 4:00 p.m.
4
•
B TEN [V] v. Guilford (Scrim.) 3:30 p.m.
•
MISC Spring Musical 5:00 p.m.
•
B OTCK [V] @ Old Saybrook (Scrim.) 3:30 p.m.
•
B VB [V] @ Wethersfield (Scrim.) 3:45 p.m.
•
G TEN [V] @ Lauralton Hall (Scrim.) 3:30 p.m.
5
•
BASE [V] v. Branford (Scrim.) 12:00 p.m.
•
MISC Spring Musical 5:00 p.m.
•
B LAX [V] @ Newtown (Scrim.) 9:00 a.m.
•
G LAX [V] NC Play Day 9:00 a.m.
•
SB [V] @ Griswold (Scrim.) 9:00 a.m.
6
•
MISC Spring Musical 8:00 a.m.
7
•
BASE [V] v. East Haven (Scrim.) 3:30 p.m.
•
SB [V] v. East Haven (Scrim.) 3:30 p.m.
•
B LAX [V] @ Morgan (Scrim.) 4:00 p.m.
•
G GLF [V] @ Cheshire, Sacred Heart Academy (Scrim.) 3:00 p.m.
•
G TEN [V] @ Greenwich (Scrim.) 4:30 p.m.
8
9
•
BASE [V] v. Wilbur Cross 3:45 p.m.
•
B TEN [V] v. Fairfield Prep 3:45 p.m.
•
G OTCK [V] v. Foran, Hamden 3:45 p.m.
•
SB [V] v. Wilbur Cross 3:45 p.m.
•
SB [JV] v. Wilbur Cross 3:45 p.m.
•
B GLF [V] @ Amity 3:00 p.m.
•
B LAX [V] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
•
B OTCK [V] @ Guilford, Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
•
CO-ED SAIL @ Branford TBA
•
G TEN [V] @ Foran 3:45 p.m.
•
B LAX [JV] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
10
•
B GLF [V] v. Xavier 3:00 p.m.
•
SB [V] v. West Haven 3:45 p.m.
•
SB [JV] v. West Haven 3:45 p.m.
•
BASE [V] @ Greenwich 4:15 p.m.
•
B LAX [FR] @ Cheshire 4:30 p.m.
•
G LAX [FR] @ Amity 4:00 p.m.
11
•
B VB [V] v. Newington 5:00 p.m.
•
G TEN [V] v. North Haven 3:45 p.m.
•
B VB [JV] v. Newington 4:00 p.m.
•
B LAX [V] @ Hamden 7:00 p.m.
•
B TEN [V] @ Cheshire 3:45 p.m.
•
B LAX [JV] @ Hamden 5:00 p.m.
12
•
BASE [V] v. Guilford 3:45 p.m.
•
B OTCK [V] Freshmen Invitational 8:00 a.m.
•
CO-ED SAIL v. Xavier TBA
•
G OTCK [V] Frosh Invite 9:00 a.m.g
•
SB [V] v. Jonathan Law 3:00 p.m..
•
BASE [JV] v. Guilford 12:30 p.m.
•
SB [JV] v. Jonathan Law 3:00 p.m.
•
BASE [FR] v. Guilford 10:00 a.m.
•
G LAX [V] @ Hall 1:00 p.m.
•
G LAX [JV] @ Hall 11:30 a.m.
13
14
•
SB [V] v. Branford 11:00 a.m.
•
SB [JV] v. Branford 11:00 a.m.
•
BASE [V] @ Foran 3:45 p.m.
•
G LAX [V] @ Hamden 1:30 p.m.
•
G LAX [JV] @ Hamden 12:00 p.m.
•
BASE [FR] @ Foran 3:45 p.m.
15
•
B VB [V] @ Oxford 11:00 a.m.
•
B VB [JV] @ Oxford 12:30 p.m.
16
•
B OTCK [V] v. Foran 3:45 p.m.
•
B VB [V] v. Southington 5:00 p.m.
•
G OTCK [V] v. Guilford 3:45 p.m.
•
SB [V] v. Mercy 3:45 p.m.
•
B VB [JV] v. Southington 4:00 p.m.
•
SB [JV] v. Mercy -Cancelled
•
G LAX [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
17
•
G LAX [V] v. Sacred Heart Academy 7:00 p.m.
•
G LAX [JV] v. Sacred Heart Academy 5:30 p.m.
•
B LAX [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
•
BASE [V] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
•
B LAX [V] @ North Haven 4:00 p.m.
•
BASE [JV] @ Shelton 4:00 p.m.
•
BASE [FR] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
•
G LAX [FR] @ Jonathan Law 11:00 a.m.
18
•
BASE [JV] @ Lyman Hall 11:00 a.m.
19
•
BASE [V] v. Shelton 11:00 a.m.
•
G LAX [V] v. South Windsor 12:00 p.m.
•
SB [V] v. Lauralton Hall 10:00 a.m.
•
G LAX [JV] v. South Windsor 10:30 a.m.
•
BASE [FR] v. Shelton 11:00 a.m.
•
SB [FR] v. Sacred Heart Academy -Cancelled
•
B OTCK [V] 9th Bloomfield Invite 10:00 a.m.
•
G OTCK [V] Bloomfield Invite 10:00 a.m.
20
21
•
CO-ED SAIL v. Branford 4:00 p.m.
•
G LAX [V] v. Guilford 7:00 p.m.
•
G TEN [V] v. Branford 3:45 p.m.
•
G LAX [JV] v. Guilford 5:30 p.m.
•
B LAX [FR] v. Xavier 3:45 p.m.
•
G LAX [FR] v. Cheshire 4:00 p.m.
•
B TEN [V] @ East Haven 3:45 p.m.
•
B VB [V] @ Norwich Free Academy 5:30 p.m.
•
SB [V] @ Foran 3:45 p.m.
•
B VB [JV] @ Norwich Free Academy 4:00 p.m.
•
SB [JV] @ Foran 3:45 p.m.
22
•
B LAX [V] v. Xavier 7:00 p.m.
•
G OTCK [V] v. Branford, Mercy, Amity 3:45 p.m.
•
B LAX [JV] v. Xavier 5:30 p.m.
•
B LAX [FR] v. East Lyme 4:00 p.m.
•
B GLF [V] @ Cheshire 2:30 p.m.
23
•
B TEN [V] v. Xavier 3:45 p.m.
•
B VB [V] v. Kolbe Cathedral 5:00 p.m.
•
CO-ED SAIL v. Xavier 4:00 p.m.
•
G GLF [V] v. Norwich Free Academy 3:00 p.m.
•
SB [V] v. Guilford 3:45 p.m.
•
B VB [JV] v. Kolbe Cathedral 4:00 p.m.
•
SB [JV] v. Guilford 3:45 p.m.
•
BASE [V] @ Jonathan Law 3:45 p.m.
•
B GLF [V] @ Morgan, Portland 3:00 p.m.
•
B OTCK [V] @ Branford, Amity, Xavier 3:45 p.m.
•
G TEN [V] @ Sacred Heart Academy 3:45 p.m.
•
BASE [FR] @ Jonathan Law 3:45 p.m.
24
•
BASE [V] v. Manchester 4:00 p.m.
•
B GLF [V] v. Fairfield Prep 3:00 p.m.
•
B LAX [V] v. New Fairfield 6:00 p.m.
•
G TEN [V] v. Cheshire 3:45 p.m.
•
BASE [JV] v. Manchester 4:00 p.m.
•
B LAX [JV] v. New Fairfield 4:00 p.m.
•
G LAX [V] @ Cheshire 7:00 p.m.
•
G LAX [JV] @ Cheshire 5:00 p.m.
25
•
B LAX [FR] v. Amity 4:00 p.m.
•
BASE [V] @ Cheshire 4:00 p.m.
•
B OTCK [V] Ledyard Relays 3:30 p.m.
•
B TEN [V] @ Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
•
B VB [V] @ Amity 5:00 p.m.
•
B VB [JV] @ Amity 4:00 p.m.
•
BASE [FR] @ Cheshire 4:00 p.m.
26
•
B LAX [V] v. Cheshire 12:00 p.m.
•
SB [V] v. Shelton 11:00 a.m.
•
B LAX [JV] v. Cheshire 10:00 a.m.
•
G LAX [FR] v. Amity 10:30 a.m.
•
B OTCK [V] Ledyard Relays TBA
•
G OTCK [V] O'Grady Relays 9:00 a.m.
27
28
•
B LAX [V] v. Simsbury 7:00 p.m.
•
B TEN [V] v. Hamden 3:45 p.m.
•
B VB [V] v. Cheshire 5:00 p.m.
•
B LAX [JV] v. Simsbury 5:00 p.m.
•
B VB [JV] v. Cheshire 4:00 p.m.
•
B LAX [FR] v. Avon 4:00 p.m.
•
G LAX [FR] v. Conard 4:00 p.m.
•
BASE [V] @ Career Magnet 3:45 p.m.
•
B GLF [V] @ Hamden 3:00 p.m.
•
SB [V] @ Hillhouse 3:45 p.m.
•
G TEN [V] @ Amity 3:45 p.m.
•
SB [JV] @ Hillhouse 3:45 p.m.
29
•
G LAX [V] v. Branford 7:00 p.m.
•
G TEN [V] v. East Haven 3:45 p.m.
•
G LAX [JV] v. Branford 5:30 p.m.
•
G OTCK [V] @ North Haven, Career Magnet 4:00 p.m.
•
BASE [JV] @ Career Magnet 3:45 p.m.
30
•
B VB [V] @ Kolbe Cathedral 5:30 p.m.
•
B VB [JV] @ Kolbe Cathedral 4:00 p.m.