Follow @CIACsports on Twitter
CIACsports.com Homepage
GoFan Tickets NFHS Network

Brackets/Results/Rankings

Fall Sports

FALL
CHAMPIONSHIPS
CENTRAL:
Fall Championships Linked Up »
Football Playoffs HQ »
2016 Boys Cross Country Championships
Champion Runner-up
Open STAPLES DANBURY
Results
LL STAPLES DANBURY
Results
L NEW MILFORD POMPERAUG
Results
MM JOEL BARLOW GUILFORD
Results
M TOLLAND EAST CATHOLIC
Results
SS H-K COVENTRY
Results
S LYMAN MEMORIAL SHEPAUG VALLEY
Results

Boys Race Times:
9:15a(S) 10:20a(SS) 11:25a(M) 1:00p(MM) 2:05p(L) 3:10p(LL) 2:00p(OPEN)

Divisional start lists to be posted by 10:00 a.m. on Tue., Oct. 25th
2016 Girls Cross Country Championships
Champion Runner-Up
Open RIDGEFIELD TOLLAND
Results
LL RIDGEFIELD GLASTONBURY
Results
L POMPERAUG WILTON
Results
MM RHAM AVON
Results
M TOLLAND ELLINGTON
Results
SS IMMACULATE H-K
Results
S DERBY HOUSATONIC REGIONAL
Results

Girls Race Times:
9:45a(S) 10:50a(SS) 11:55a(M) 1:30p(MM), 2:35p(L) 3:40p(LL) 2:45p(OPEN)

Divisional start lists to be posted by 10:00 a.m. on Tue., Oct. 25th
2016 Field Hockey Championships
Championship Games  
L 3STAPLES
0

4DARIEN
0
(2OT, Co-Champions)
Bracket
M 7NEW CANAAN
3

4GUILFORD
1
 
Bracket
S 3H-K
1

1WESTBROOK
1
(2OT, Co-Champions)
Bracket

Tournament Dates:
Qualifying 11/7, 1st Rd (M/S) 11/8 (L) 11/9, Quarters (M/S) 11/10 (L) 11/11 or 12
Semis 11/15 or 16, Finals 11/19

Tournament Pairings to be posted by noon on Fri., Nov. 4th
2016 Football Championships
Championship Games  
LL 1DARIEN
28

7RIDGEFIELD
7
 
Bracket
L 2NEW CANAAN
35

1WINDSOR
20
 
Bracket
M 2HILLHOUSE
42

5ST. JOSEPH
21
 
Bracket
S 2ANSONIA
28

4ROCKY HILL
21
 
Bracket

Tournament Dates:
Quarters 11/29, Semis 12/5, Finals 12/10

Tournament Pairings to be posted by noon on Fri., Nov. 25th
2016 Boys Soccer Championships
Championship Games  
LL 4FARMINGTON
3

7SHELTON
0
 
Bracket
L 2DANIEL HAND
1

13JOEL BARLOW
0
(2OT)
Bracket
M 5BROOKFIELD
1

18ELLINGTON
0
 
Bracket
S 3COVENTRY
2

1OLD SAYBROOK
0
 
Bracket

Tournament Dates:
Qualifying 11/5, 1st Rd 11/8, 2nd Rd 11/10, Quarters 11/12
Semis 11/15 or 16, Finals 11/18 or 19

Tournament Pairings to be posted by noon on Fri., Nov. 4th
2016 Girls Soccer Championships
Championship Games  
LL 1GLASTONBURY
4

3RIDGEFIELD
1
 
Bracket
L 3ST. JOSEPH
4

5MASUK
0
 
Bracket
M 15IMMACULATE
0

4ND-FAIRFIELD
0
(2OT, Co-Champions)
Bracket
S 2OLD LYME
1

13OLD SAYBROOK
0
 
Bracket

Tournament Dates:
Qualifying 11/5, 1st Rd 11/7, 2nd Rd 11/9, Quarters 11/11
Semis 11/14 or 15, Finals 11/18 or 19

Tournament Pairings to be posted by noon on Fri., Nov. 4th
2016 Girls Swimming Championships
Champion Runner-Up
Open GREENWICH RIDGEFIELD
Results
LL GREENWICH RIDGEFIELD
Results
L DARIEN CHESHIRE
Results
M BROOKFIELD LAURALTON HALL
Results
S WESTON EAST CATHOLIC
Results

Tournament Dates:
Qualifying 11/12, Diving 11/9 (L/M) 11/10 (LL/S), Divisionals 11/15 (L/M) 11/16 (LL/S)
Open 11/18 (Diving) 11/19 (Swimming)

Qualifiers to be posted by 5:00 p.m. on Tue., Nov. 8th
2016 Girls Volleyball Championships
Championship Games  
LL 3STAMFORD
3

4RIDGEFIELD
1
(22-25, 25-20, 25-13, 25-21)
Bracket
L 2RHAM
3

1FARMINGTON
1
(25-19, 23-25, 25-18, 25-23)
Bracket
M 3SEYMOUR
3

1TORRINGTON
0
(25-23, 25-23, 25-21)
Bracket
S 1LYMAN MEMORIAL
3

3HALE RAY
0
(25-20, 25-20, 25-18)
Bracket

Tournament Dates:
Qualifying 11/5, 1st Rd 11/7, 2nd Rd 11/9-10, Quarters 11/11-12
Semis 11/15-16, Finals 11/19

Tournament Pairings to be posted by noon on Fri., Nov. 4th

Winter Sports

CHANGES MADE TO HOCKEY SCHEDULE
The Division I Ice Hockey semis have been postponed to Friday. Due to that change, adjustments were made to the championship games schedule. The Division III championship remains at 10am Saturday, Division II will now be at 2pm Saturday, and Division I will be at 7pm on Monday.
2016-17 Boys Basketball Championships
Championship Games  
LL 4EAST HARTFORD
58

2HILLHOUSE
78
 
Bracket

Box Score
L 1SACRED HEART
75

2ND-FAIRFIELD
53
 
Bracket

Box Score
M 8BLOOMFIELD
60

11BROOKFIELD
63
 
Bracket

Box Score
S 1WESTBROOK
52

6TRINITY CATHOLIC
61
 
Bracket

Box Score
Pairings to be announced by noon on 3/1
Qualifying: 3/3; 1st Round: L&S 3/7 LL&M 3/6; 2nd Round: L&S 3/9 LL&M 3/8;
Quarterfinals: L&S 3/13 LL&M 3/10; Semifinals: L&S 3/15 LL&M 3/14
2016-17 Girls Basketball Championships
Championship Games  
LL 1TRUMBULL
36

3NEW LONDON
42
 
Bracket

Box Score
L 1HOLY CROSS
45

2DANIEL HAND
50
 
Bracket

Box Score
M 4NEW FAIRFIELD
41

11BACON ACADEMY
38
 
Bracket

Box Score
S 3CANTON
60

5THOMASTON
51
 
Bracket

Box Score
Pairings to be announced by noon on 2/22
Qualifying: 2/23-25; 1st Round: LL&M 2/28 L&S 2/27; 2nd Round: LL&M 3/3 L&S 3/2;
Quarterfinals: LL&M 3/9 L&S 3/7; Semifinals: LL&M 3/13 L&S 3/10
2016-17 Girls Gymnastics Championships
Champion Runner Up
Open WOODSTOCK ACAD. GREENWICH
Results
L GREENWICH TRUMBULL
Results
M DANIEL HAND DARIEN
Results
S WOODSTOCK ACAD. OLD LYME
Results
Pairings to be announced by noon on 2/22
2016-17 Boys Ice Hockey Championships
Championship Games  
I NORTHWEST CATHOLIC
2

2RIDGEFIELD
6
 
Bracket

Box Score
II 4GUILFORD
5

2WATERTOWN-POMP.
3
 
Bracket

Box Score
III 1WOODSTOCK ACAD.
7

6HALL-SOUTHINGTON
4
 
Bracket

Box Score
Pairings to be announced by noon on 3/3
1st Round: D3 3/6, D2 3/7, D1 3/8;
Quarterfinals: D3 3/9, D2 3/10, D1 3/11; Semifinals: D2 3/13, D3 3/16, D1 3/17
2016-17 Boys Indoor Track Championships
Champion Runner Up
Open DANBURY STAPLES/SHELTON
Results
LL DANBURY GREENWICH
Results
L HALL MIDDLETOWN
Results
M HILLHOUSE WESTON
Results
S IMMACULATE COVENTRY
Results
Divisional start lists to be posted by 2:00 on 2/8
2016-17 Girls Indoor Track Championships
Champion Runner Up
Open BLOOMFIELD DANBURY
Results
LL DANBURY GLASTONBURY
Results
L WINDSOR NEW MILFORD
Results
M TOLLAND HILLHOUSE
Results
S BLOOMFIELD IMMACULATE
Results
Divisional start lists to be posted by 2:00 on 2/8
2016-17 Boys Swimming Championships
Champion Runner Up
Open GREENWICH POMPERAUG
Results
LL GREENWICH FAIRFIELD PREP
Results
L NEW CANAAN POMPERAUG
Results
M WESTON NOTRE DAME-WH
Results
S BROOKFIELD HOLY CROSS
Results
Psych sheets to be posted by 4 p.m. on 3/7
Divisional Diving: M&L 3/8, LL&S 3/9; Divisional Qualifying: 3/11
2016-17 Wrestling Championships
Champion Runner Up
Open DANBURY NEWTOWN
Results
LL DANBURY XAVIER
Results
L BRISTOL EASTERN NEW MILFORD
Results
M ELLIS TECH FORAN
Results
S LEDYARD WINDHAM
Results
Divisional Championship Info || Open Championship Info
Seeds to be posted following seed meetings: LL&L on 2/14, M&S on 2/15

Spring Sports

2017 Baseball Championships
Championship Date/Site Defending Champion
LL June 9 or 10
@Palmer Field, Middletown
AMITY
Rankings
L June 9 or 10
@Palmer Field, Middletown
NOTRE DAME-WEST HAVEN
Rankings
M June 9 or 10
@Palmer Field, Middletown
WOLCOTT
Rankings
S June 9 or 10
@Palmer Field, Middletown
ST. PAUL CATHOLIC
Rankings
Pairings to be announced by noon on Fri., 5/26
Tourney Dates:
Qual. 5/27; 1st Rnd. 5/30; 2nd Rnd. 5/31; Quarters 6/3; Semis 6/6; Finals 6/9-10
2017 Golf Championships
Championship Date/Site Defending Champion
I June 6
@Fairview Farms GC, Harwinton
SIMSBURY
Rankings
II June 5
@Tallwood CC, Hebron
JOEL BARLOW
Rankings
III June 5
@Timberlin GC, Kensington
KILLINGLY
Rankings
IV June 5
@Crestbrook Park, Watertown
PORTLAND
Rankings
Girls June 6
@Tashua Knolls GC, Trumbull
GREENWICH
Rankings
Qualifiers to be posted by 5 p.m. on Thur., 6/1
Tourney Dates: 6/5-6
2017 Boys Lacrosse Championships
Championship Date/Site Defending Champion
L June 10
@Brien McMahon, Norwalk
DARIEN
Bracket
M June 10
@Brien McMahon, Norwalk
NEW CANAAN
Bracket
S June 10
@Brien McMahon, Norwalk
SOMERS
Bracket
Pairings to be announced by noon on Thur., 5/25
Tourney Dates: Qualifying 5/27; 1st. Round 5/31; Quarters 6/3; Semis 6/7; Finals 6/10
2017 Girls Lacrosse Championships
Championship Date/Site Defending Champion
L June 10
@Jonathan Law, Milford
DARIEN
Bracket
M June 10
@Jonathan Law, Milford
NEW CANAAN
Bracket
S June 10
@Jonathan Law, Milford
CANTON
Bracket
Pairings to be announced by noon on Thur., 5/25
Tourney Dates: Qual. 5/26-27; 1st Rnd. 5/30; Quarters 6/1; Semis 6/6; Finals 6/10
2017 Boys Outdoor Track Championships
Championship Date/Site Defending Champion
Open June 5
@Willow Brook Park, New Britain
WETHERSFIELD
Results
LL May 31
@Manchester
DANBURY
Qualifiers
L May 30
@Manchester
WETHERSFIELD
Qualifiers
MM May 31
@Willow Brook Park, New Britain
WINDSOR
Qualifiers
M May 30
@Willow Brook Park, New Britain
NORTHWEST CATHOLIC
Qualifiers
S June 1
@Willow Brook Park, New Britain
BLOOMFIELD
Qualifiers
Decathlon
Hammer
Steeple
June 13-14
@Willow Brook Park, New Britain
Individual Competition Only  
Results
Divisional start lists to be posted by 3:30 p.m. on Fri., 5/26
Tourney Dates: Class 5/30-6/1; Open 6/5; New England 6/10;
Decathlon, Heptathlon, Hammer Throw, Steeplechase 6/13-14
2017 Girls Outdoor Track Championships
Championship Date/Site Defending Champion
Open June 5
@Willow Brook Park, New Britain
BLOOMFIELD
Results
LL May 31
@Manchester
RIDGEFIELD
Qualifiers
L May 30
@Manchester
WINDSOR
Qualifiers
MM May 31
@Willow Brook Park, New Britain
AVON
Qualifiers
M May 30
@Willow Brook Park, New Britain
TOLLAND
Qualifiers
S June 1
@Willow Brook Park, New Britain
BLOOMFIELD
Qualifiers
Heptathlon
Hammer
Steeple
June 13-14
@Willow Brook Park, New Britain
Individual Competition Only  
Results
Divisional start lists to be posted by 3:30 p.m. on Fri., 5/26
Tourney Dates: Class 5/30-6/1; Open 6/5; New England 6/10;
Decathlon, Heptathlon, Hammer Throw, Steeplechase 6/13-14
2017 Softball Championships
Championship Date/Site Defending Champion
LL June 9 or 10
@DeLuca Field or West Haven
CHESHIRE
Rankings
L June 9 or 10
@DeLuca Field or West Haven
FITCH
Rankings
M June 9 or 10
@DeLuca Field or West Haven
SEYMOUR
Rankings
S June 9 or 10
@DeLuca Field or West Haven
HOLY CROSS
Rankings
Pairings to be announced by noon on Fri., 5/26
Tourney Dates:
Qual. 5/27; 1st Rnd. 5/30; 2nd Rnd. 5/31; Quarter 6/2; Semis 6/5-6; Finals 6/9-10
2017 Boys Tennis Championships
Championship Date/Site Defending Champion
Open June 7
@CT Tennis Center, Yale
Individual Competition Only  
LL June 1
@Conard
Co-Champs
STAPLES
GREENWICH

Rankings
L June 1
@Conard
NEW CANAAN
Rankings
M June 1
@Conard
WESTON
Rankings
S June 1
@Conard
EAST CATHOLIC
Rankings
Pairings to be announced by 8pm on Fri., 5/26
Tourney Dates:
Class - Prelims-Qtrs 5/27 & 30 (LL/M@Yale, L@Hall, S@Conard);
Semis 5/31 @Yale; Finals 6/1 @Conard
Open - Singles Rd of 16/Doubles Qtrs 6/3 @Amity; Singles Qtrs/Doubles Semis 6/5;
Singles Semis 6/6; Finals 6/7 @Yale
2017 Girls Tennis Championships
Championship Date/Site Defending Champion
Open June 7
@CT Tennis Center, Yale
Individual Competition Only  
Bracket
L June 1
@Site TBA
STAPLES
Rankings
M June 1
@Site TBA
LAURALTON HALL
Rankings
S June 1
@Site TBA
WESTON
Rankings
Pairings to be announced by noon on Fri., 5/26
Tourney Dates:
Class - Qual. & 1st Rnd. 5/27; Quarters 5/30; Semis 5/31; Finals 6/1
Open - Early Rounds 6/3; Rnd. of 16 & Qtrs 6/5; Semis 6/6; Finals 6/7
2017 Boys Volleyball Championships
Championship Date/Site Defending Champion
L June 8
@Site TBA
RIDGEFIELD
Rankings
M June 8
@Site TBA
SOUTH WINDSOR
Rankings
Pairings to be announced by noon on Fri., 5/26
Tourney Dates: 1st Rnd. 5/31; Quarters 6/2; Semis 6/6; Finals 6/8

Past Years

School Name:
Champion or runner-up
Champion only
Runner-up Only
Sport:
Include results starting in:
Include results through:

Schedules/Postponements

Date: Sport:
GoFan Tickets NFHS Network
Stay Up-To-Date on
CIAC Tourney Info!
The CIAC offers options to receive tournament scores, postponement info and important updates via e-mail or SMS (Text Messaging). Use the links below to sign up and/or change your settings:

Follow @CIACsports on Twitter »